Rostrum

ACT Region

Primary Schools Public Speaking Competition

 

Certificates for School Competition - PDF version  

                                                    -Publisher version

Adjudication Sheet

General information

Hints for Students

Guidelines for Teachers and Parents

Guidelines for hosting Rostrum quarter finals and semi-finals

 

 

Videos of Rostrum Speeches available via You Tube

 

From the 2016 Grand Final

Winners and Losers by Alex M. of St Matthew's Primary School, Page (Winner)

Facing Your Fears by Kien L. of Palmerston District Primary School  (Runner-Up)

Facing Your Fears by Amal P. of Gold Creek School

Risky Business by Amy S. of Jerrabomberra Public School

Facing Your Fears by Mia B. of Canberra Girls Grammar Junior School

Making a Movie by Annika M. of Majura Primary School

Go Wild! by Matthew P. of Fraser Primary School

From the 2016 Semi-finals

Keeping up with Technology by Laura C. of Yarralumla Primary School

Oceans by William B. of Theodore Primary School

Going to Rio by Mariah D. of Arawang Primary School

Oceans by Letitia M. of Jindabyne Central School

I need more time! by Olivia K. of St Jude's Primary School, Holder

Oceans by Bella C. of Gordon Primary School

The Year of the Monkey by Lily O. of Garran Primary School (guest speaker)

From the 2015 Grand Final

Canberra by Noah G. of Canberra Grammar (Junior) School (Winner)

Pluto by Annie N. of Saints Peter and Paul Primary School (Runner Up)

Pluto by Brooke C. of Canberra Girls Grammar Junior School

My Grandparent’s School by Amy S. of Jerrabomberra Public School

Pets are Important by Zoe W. of Yass Public School

Household Chores by Ella B. of Monash Primary School

When I Grow Up by Louise G. of Radford College Junior School

The ANZACs by William B. of Theodore Primary School (Guest Speaker)

 

From the 2015 Semi-finals

The best things about my home are . . ., by Geordan T. of Garran Primary School

Sheep by Matthew C., Hawker Primary School

The ANZACs by Marty M., St Josephs, Boorowa.

If I could fix . . . by Mila B of Rosary Primary School

The ANZACs by Pryor H. of Florey Primary School

Light by Callan C. of Giralang Primary School

The ANZACs by Anouk S - M. of Turner Primary School

The ANZACs by Rahul K. of Amaroo Primary School

The best things about my home are . . . by Zoe W. of Yass Public School

If I could fix . . . by Emily G. of Radford College Junior School

If I could fix . . . by Rosie B. of St Joseph’s Primary School, O’Conner

 

 

from the 2014 Grand Final

 

Imagination is valuable because . . . by Noah G., Canberra Grammar (Junior) School (Winner)

 

The Horse Molly R, Jindabyne Central School, (runner up)

Imagination is valuable because by Tanatswa S, Gold Creek Primary School

The Wilderness by Thomas L., Majura Primary School

Imagination is valuable because . . . by Ira Cruz, Harrison Primary School

 

from the 2014 Semi-finals

Why being happy is important, by Luke R., St Francis of Assisi Primary School

If you knew what I knew about Unicorns,  by Vince P.,  Mawson Primary School

If you knew what I knew. . .,  Brenna C., of North Cooma Public School

My Hero, Maheen R., Farrer Primary School

If you knew what I know about Santa Clause, Toby M., Chapman Primary School

All the world needs is ice cream, Ella H., Holy Family Primary School

My Hero, Annie N., Sts Peter and Paul Primary School

If you knew what I knew, Molly R., Jindabyne Central School

This is living, Tom M., St Joseph’s Primary School, Boorowa

This is living, Shannon G., St Monica’s Primary School, Evatt (sorry we did not record the first words)

All the World needs is . . ., Joseph B., St Vincent de Paul Primary School

If you knew what I knew. . ., Ira C., Harrison Primary School

This is living, Cian B., Weetangera Primary School

 

This is living, Thomas L., Majura Primary

 

All the world needs, Nick W., Macquarie Primary School.

 

My Hero, Tanatswa D. Gold Creek School

 

All the World needs is No Rostrum, Robin F.  Miles Franklin Primary School

 

My Hero, Ben J., Hawker Primary School

 

 

-        Resources 2014

Draw for the Quarter Finals and Semi-Final Competitions 2014

Certificates for School Finals 2014 - pdf version

Certificates for School Finals 2014 - Microsoft Publisher version

Programme for the Grand Final

 

Results of the 2014 Competition

The winner of the Competition for 2014 was Noah Gorrell of Canberra Grammar (Junior) School.  The Runner up was Molly Robinson of Jindabyne Central School.

Results of the 2013 Competition

The winner of the Competition for 2013 was Allara Brady of Rosary Primary School, Watson.  The Runner up was Lachlan Heywood of St Vincent De Paul Primary School, Aranda.

Grand Final 2013 Photographs

Photo 1

Photo 2

Photo 3

Photo 4

Photo 5

Photo 6